W czasie ferii zimowych, a dokładnie 13 lutego 2017 roku, uczniowie klas V, VI i VII wybrali się na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. Miejsce to zostało stworzone w celu popularyzacji wiedzy o florze i faunie z różnych stref klimatycznych.
Po dotarciu na miejsce rozpoczęto zwiedzanie. W pawilonie roślin użytkowych zobaczono bananowce, kwiaty i owoce granatu. Przewodnik opowiedział ciekawe historie o większości znajdujących się tu eksponatach, np. dowiedziano się, że roślina potocznie nazywana chlebowcem w średniowieczu była używana, aby odmierzać złoto, bo każde jej ziarno ważyło dokładnie tyle, ile 1 karat.
W pawilonie tropiku obserwowano tzw. „piętra roślinności" oraz cechy charakterystyczne dla deszczowego lasu równikowego. Nieodłącznym elementem tego miejsca była kaskada i oczko wodne, w którym pływały piranie, pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie. Przez większość pomieszczenia ciągnęła się rura z pracującymi w niej mrówkami grzybiarkami, które potrafią podnieść ciężar pięćdziesięciokrotnie przekraczający ich własną masę.
W pawilonie historycznym podziwiano najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin, jakie można oglądać w palmiarni. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich feniks kanaryjski, którego wiek przekroczył 120 lat. Został on przywieziony w 1924 roku na wystawę botaniczną zorganizowaną w szklarniach palmiarni. Zobaczono tu też rośliny mięsożerne, tj. dzbanecznice i kapturnice.
Ekspozycja akwarystyczna obejmowała prezentację czterech środowisk słodkowodnych. Największy,o pojemności 60 tysięcy litrów, jest zbiornik środowiska Amazonki. Są tam również przedstawione środowiska rzek: polskich, Azji południowo-wschodniej i Afryki wschodniej, np. jeziora Tanganika.
Najbardziej młodym przyrodnikom przypadł do gustu pawilon sukulentów. Zachwycano się tu rozmaitymi gatunkami kaktusów, np. ,,fotelem teściowej”, „językiem teściowej” oraz żywymi kamieniami.
Wycieczka była interesująca i poszerzyła wiedzę uczniów o wiele ciekawych i zaskakujących informacji dotyczących egzotycznych roślin i zwierząt.
K.F.