• Uczniowie klas piątych w Pieskowej Skale

          • W ramach projektu „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała” uczniowie klasy Va i Vb wybrali się 13.05.2022 r. na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.

            Głównym punktem wyjazdu był udział w warsztatach pt. „Dziedziniec – dusza zamku”. W trakcie zajęć z przewodnikiem, panem Grzegorzem Kowalikiem, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o budowniczych i historii zamku w Pieskowej Skale. Podczas zwiedzania obiektu dodatkową atrakcją była możliwość przyjrzenia się z bliska pracy archeologów, którzy w poszukiwaniu „skarbów historii” skrupulatnie przekopywali dziedziniec zamku.

            W programie wycieczki znalazło się także zwiedzanie Multimedialnego Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Za pomocą komputerowej prezentacji i kilkunastu ekspozycji uczestnicy wyjazdu poznali historię i kulturę regionu, a także procesy geologiczne, które miały wpływ na ukształtowanie podłoża i terenu na którym aktualnie znajduje się najmniejszy park narodowy w Polsce.  

            Oczywiście przed powrotem do domu nie mogło zabraknąć wizyty w najpopularniejszym wśród dzieci i młodzieży punkcie szybkiej gastronomii :).

            Robert Łapiński

          • Lektura w teatrze

          • 18.05.2022 r. uczniowie klas VII, VIII a i VIII b obejrzeli spektakl „Zemsta” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie w reżyserii Zbigniewa Stryja bardzo przypadło do gustu młodym widzom, którzy dzieło Fredry uznają już za archaiczne, ale dzięki teatralnemu widowisku lepiej zrozumieli przesłanie lektury. Historia sporu pomiędzy Rejentem i Cześnikiem przeniesiona na deski teatru rozbawiła uczniów. Najśmieszniejszą postacią okazał się oczywiście Papkin, dwulicowy chwalipięta, podszyty tchórzem, grany przez Grzegorz Cinkowskiego. Wychowankowie osieckiej Dwójki docenili także piękne kostiumy i scenografię, dzięki którym mogli przenieść się w dawny, szlachecki świat.

            Po obejrzeniu spektaklu przyszedł czas na stały punkt każdej wycieczki szkolnej, czyli posiłek w McDonaldzie. W drodze powrotnej uczniowie z uśmiechniętymi twarzami pytali o kolejny wyjazd do teatru.

            Monika Denisow

        • Konsultacje z rodzicami
          • Konsultacje z rodzicami

          •        Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku informuje, że 19.05.2022 r. odbędą się konsultacje z rodzicami. Klasy I-III od godz. 16.30, a klasy IV-VIII od godz. 17.00. 

          • Spotkanie z leśniczym p. Robertem Piętoniem

          • Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób też przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie człowieka. O tych wszystkich korzyściach mówił leśniczy, p. Robert Piętoń, podczas spotkania z uczniami klas IV-VI w środę, 4.05.2022r. Pan leśniczy przedstawił położenie, historię oraz organizację Nadleśnictwa Andrychów. Opowiedział o faunie i florze, a także o czterech rezerwatach przyrody istniejących na terenie nadleśnictwa.

            Uczniowie klasy VI po spotkaniu uczestniczyli w sadzeniu drzewek przed budynkiem szkoły. Z rozmowy z leśniczym dowiedzieli się, w jakich warunkach poszczególne drzewa najlepiej rosną i jaką wysokość osiągają.

            Dziękujemy Nadleśnictwu Andrychów za cenną lekcję. 

            Monika Denisow

          • III Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Kufer wyobraźni - Niesamowita, fantastyczna przygoda”

          • 29 kwietnia w Piwnicy Artystycznej MDK w  Oświęcimiu, odbyło się rozdanie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej ,,Kufer wyobraźni - Niesamowita, fantastyczna przygoda” pod patronatem Starostwa oświęcimskiego.

            Wśród laureatów znalazł się przedszkolak, Patryk Stawiarski,  który otrzymał nagrodę w I kategorii -szkoły/przedszkola (6-latki oraz klasy 1-3).

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Anna Stawiarska

          • III miejsce dziewcząt w drużynowych biegach przełajowych

          • 27.04.2022 r. nad rzeką Sołą w Oświęcimiu odbyły się powiatowe zawody szkół podstawowych w drużynowych biegach przełajowych.

            Zespół dziewcząt reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2 z Osieku w składzie: Barbara Wąsik, Julia Kozłowska, Agata Kwaśniak, Karolina Filipek, Kinga Klęczar i Adrianna Jekiełek wywalczył III miejsce.

            Gratulujemy kolejnego sukcesu !!!

            Robert Łapiński

          • Śniadanie w klasach I-III

          •       Po prawie dwuletniej przerwie pojawił się dla uczniów klas I-III, podczas śniadania „szwedzki stół”.
            Wszyscy zajadali się samodzielnie zrobionymi kanapkami z wykorzystaniem warzyw, różnych gatunków serów, wędlin i past. Dzieci oddawały do kuchni talerze bez resztek jedzenia, ponieważ zabierały tylko tyle ile zjedzą. W ten sposób uczyły się, że w ten sposób nie marnujemy jedzenia. Pierwszoklasiści w imieniu wszystkich dzieciaków wręczyły podziękowania dla twórców tych pyszności, czyli dla p. Basi intendentki oraz naszych pań kucharek. Następne takie śniadanie już wkrótce.

            J. Zygmunt

          • Spotkanie z p. Bogdanem Bartnikowskim- byłym więźniem KL Auschwitz-Birkenau

          • Ósmoklasiści mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z p. Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem KL Auschwitz-Birekanu, autorem wielu książek, min. „Dzieciństwa w pasiakach”.

            Pan Bogdan opowiedział młodzieży o dzieciństwie, które przyszło mu przeżyć w czasie II wojny światowej. Ojciec p. Bogdana zginął w czasie powstania warszawskiego, a on wraz z matką trafili do Oświęcimia. Miał wtedy12 lat. Jednak tylko jeden dzień udało mu się spędzić z mamą w obozie. Już następnego dnia trafił do baraku dzieci, które zwano „małymi polskimi bandytami z Warszawy”. W obozie spędził 5 miesięcy.  W tym czasie musiał ciężko pracować. Z mamą udało mu się spotkać tylko jeden raz w ciągu całego pobytu, choć mieszkała zaledwie 100 m od niego. Opowiadał, że ten raz wystarczył, by napatrzeć się na mamę, przytulić ją i odzyskać nadzieję, że jeszcze będzie dobrze. W 1945 roku opuścił obóz i pociągiem wraz z mamą miał dotrzeć do Warszawy. Trafił jednak do Berlina. Spędził tam wiele miesięcy przy odgruzowywaniu zbombardowanej stolicy Niemiec. Po tym czasie wrócił do Warszawy. Po wojnie uczył się i był harcerzem.

            Pan Bogdan w czasie spotkania odniósł się do wydarzeń, jakie mają miejsce w Ukrainie. Opowiedział nam, jak niedawno w telewizji zobaczył małą dziewczynkę, tuląca do piersi misia. Ten obraz przypomniał mu o dziewczynce, którą zauważył w wagonie podczas transportu. Ona również przytulała do piersi zabawkę - lalkę… i  wtedy jego wszystkie wspomnienia odżyły. Wspominał, że przez wiele lat czuł urazę do ludzi, jednak nie żywił do nikogo nienawiści.

            Wszyscy uczniowie słuchali gościa z zapartym tchem. Za chęć podzielenia się tymi trudnymi wspomnieniami młodzież podziękowała p. Bogdanowi brawami i bukietem kwiatów.

            Zdjęcia zostały wykonane przez p. Łukasza Lipińskiego z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

            Katarzyna Frej

          • Wielkanoc

          •       13 kwietnia, tuż przed świętami wielkanocnymi braliśmy udział w Misterium Paschalnym przedstawionym w formie teatru cieni,a przygotowanym przez p. Joannę Zygmunt i p. Aleksandrę Ławeczkę z uczniami klasy Ib oraz IV. Spotkanie pozwoliło nam lepiej przygotować się do najważniejszych dla nas chrześcijan Świąt Wielkiej Nocy. Po nim przyszedł czas na pokazanie wielkanocnych zwyczajów. Wiele uśmiechu na twarzach u oglądających wywołał pochód „dyngusiarzy”, którzy przypomnieli o zwyczaju  polewania wodą. 

                 W tym dniu odbywały się  w każdej klasie i oddziałach przedszkolnych wielkanocne śniadania i poszukiwanie „wielkanocnych jajeczek”.

            Joanna Zygmunt

          • Wycieczka klas II, IIIa, IIIb do Kopalni Soli w Wieliczce

          • 7 kwietnia uczniowie z klas: II, IIIa, IIIb byli na wycieczce edukacyjnej w Kopalni Soli w Wieliczce.

            Kopalnia w Wieliczce uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce i jest zabytkiem zapisanym na światową listę zabytków UNESCO. Podczas wycieczki trasą turystyczną z przewodnikami, uczniowie mogli podziwiać wspaniałe kaplice, rzeźby z soli, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych. Poznali jak niebezpieczna i bardzo ciężka była praca górnika. Na trasie pokonali 800 schodów, z czego na starcie już 380, znajdowali się 135 m pod powierzchnią ziemi. Ogromny podziw wzbudziła wśród dzieci Kaplica św. Kingi, z zaciekawieniem wysłuchali legendy o św. Kindze. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

            A. Płonka

          • CZYŚCIOCHOWE MISTRZOSTWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

          • HIGIENA DŁONI

            Przedszkolaki utrwaliły kiedy należy myć dłonie i jak robić to skutecznie. Dzieci słuchały opowiadania, śpiewały piosenkę, malowały dłonie farbami, wykonały magiczną kartkę z latarką. Dzieciaki były zachwycone działaniami, zwłaszcza tymi brudzącymi ich dłonie. Już wiedzą, że dłonie należy myć 20/30 sekund, czyli tyle ile trwa piosenka "Wlazł kotek na płotek".

            Anna Walus

          • Konkurs ,,Bezpieczni w Internecie”

          • W naszej szkole został przeprowadzony I etap (szkolny) konkursu  plastycznego ,,Bezpieczne dzieci w Internecie” organizowanego przez Powiatową Komendę w Oświęcimiu. Uczestnikami konkursu były dzieci z klas 3b i 4. Zgłoszono około 30 prac, z których Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów. Najlepsza praca została dostarczona do Komendy Powiatowej w Oświęcimiu, aby wziąć udział w II etapie konkursu.

            Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Komendę Powiatową w Oświęcimiu oraz dyplomów odbyło się 5 kwietnia 2022 r. na krótkim apelu.

            Laureatami I etapu zostali:

            I miejsce- Jakub Lis, klasa 4

            II miejsce- Oliwier Tyran, klasa 3b

            III miejsce- Natalia Naglik, Klasa 4

            Wyróżnienie- Marta Wandor, klasa 4

            Wyróżnienie- Aleksandra Łasak, klasa 3b

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

            Anna Stawiarska

            OdpowiedzPrzekaż dalej

          • MISTRZOSTWO POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT !!!

          • 30.03.2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Osieku zostały rozegrane powiatowe zawody w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców klas IV–VI. W obydwu kategoriach gminę Osiek reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku.

            Dobre zawody rozegrali chłopcy, którzy ostatecznie wywalczyli III miejsce. Najniższy stopień podium zapewnili sobie charakterem i grą do samego końca. Decydującym okazał się zremisowany w ostatnich sekundach 4:4 pojedynek z rówieśnikami z Oświęcimia.

            Jeszcze lepiej w zawodach zaprezentowały się dziewczęta z osieckiej Dwójki. Pod wodzą Julii Kozłowskiej pokonały wszystkie rywalki (5:4 z Babicami, 3:0 z Oświęcimiem i 5:4 z Polanką Wielką), zdobywając zasłużone I miejsce, a tym samy prawo reprezentowania powiatu oświęcimskiego w zawodach rejonowych!!

            Drużyna chłopaków: Karol Kawczak, Tadeusz Studziński, Kamil Jurecki, Kacper Jekiełek, Cezary Czapliński, Marcel Kramarczyk, Przemysław Kwaśniak, Oskar Tobiczyk, Konrad Płonka, Jan Mozgała, Kajetan Halejcio.

            Drużyna dziewcząt: Julia Kozłowska, Agata Kwaśniak, Kinga Klęczar, Karolina Filipek, Zuzanna Płonka, Weronika Bies, Karolina Niegel, Adrianna Jekiełek.

            Wszystkim reprezentantom szkoły gratulujemy wyników i sportowej postawy podczas zawodów!!!

            Robert Łapiński

          • „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

          • W Chełmku 31.03.2022 r. odbył się powiatowy finał kategorii U 10 chłopców XXII edycji ogólnopolskiego turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". W zawodach Szkołę Podstawową Nr 2 w Osieku reprezentowali uczniowie klasy II i III a.

            Nasi sportowcy w trakcie imprezy mieli okazję do porównania swoich piłkarskich umiejętności rywalizując m.in. z rówieśnikami z Malca, Brzeszcz, Przeciszowa i Zaborza. Mimo walecznej postawy i ogromnego zaangażowania w grę, młodzi piłkarze z Górnego Osieka szybko odpadli z rywalizacji o najwyższe miejsca. Do Osieka jednak nie wrócili z pustymi rękami, przywożąc pamiątkowe medale, dyplom i głowę pełną marzeń i wspomnień!

            Wielkie brawa i gratulacje za udział!!

            Skład drużyny: Filip Machaczek, Jakub Mrzygłód, Oskar Żmudka, Aleksander Szczepaniak, Piotr Mrzygłód, Eryk Luranc, Bartłomiej Lisowski, Sosnowiec Franciszek

            Robert Łapiński

          • Wycieczka przedszkolaków do Wygiełzowa

          • 28 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych - Misie i Sowy wyruszyły na wycieczkę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. W cieple marcowego słońca dzieci zwiedzały stare chaty, kościół oraz poznały sprzęt i narzędzia gospodarstwa domowego. Przedszkolaki wzięły również udział w warsztatach.
            5 - latki (dziewczynki) malowały i komponowały swoje korale, natomiast chłopcy uczyli się garncarstwa. Szczególne wyzwanie dostały 6 - latki projektując wielkanocne palmy. Wytwory ich prac wzbudziły radość i zachwyt.

            Cecylia Kacorzyk