Dzień Solidarności z Ukrainą
- 1
Dzień Solidarności z Ukrainą
Ze względu na sytuację u naszych sąsiadów, Ukraińców i brutalną wojnę odwołany zostaje 28.02.2022 r. Dzień Przebierańców.
Ubierzmy się tego dnia w kolory flagi ukraińskiej (niebiesko-żółta) lub załóżmy choćby drobny symbol solidarności z narodem ukraińskim, np. przypnijmy niebiesko-żółtą wstążeczkę.
INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
W roku szkolnym 2021–2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego
HARMONOGRAMU PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
– W TERMINIE GŁÓWNYM I W TERMINIE DODATKOWYM
TERMIN GŁÓWNY
- język polski – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 25 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00
TERMIN DODATKOWY
- język polski – 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
- matematyka – 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00
Egzamin w terminie dodatkowym przewidziany jest dla ucznia, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
CZAS TRWANIA EGZAMINU
– w przypadku arkusza z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
– w przypadku arkusza z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
– w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły.
O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i losują numery stolików, przy których będą pracować.
Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował, a członek zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w wykazie zdających w danej sali egzaminacyjnej.
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście, zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego, nauczyciele wspomagający lub specjaliści z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym oraz obserwatorzy.
Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
Uczniowie zdający egzamin maja zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali.
Uczniowie po zakończeniu pracy z zestawem egzaminacyjnym mają dodatkowy czasu (5 minut) przeznaczony na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
SPOSÓB PRACY Z ARKUSZEM EGZAMINACYJNYM Z MATEMATYKI
- konieczność wyrwania ze środka arkusza stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych,
- konieczność zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych.
PRZYBORY I MATERIAŁY, KTÓRE ZDAJĄCY MOGĄ WNIEŚĆ DO SALI EGZAMINACYJNEJ
- w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych)
- dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę
Na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są m.in.:
- harmonogramy, komunikaty i informacje
- przykładowe arkusze egzaminacyjne
- informatory
Dokumenty CKE
Harmonogram egzaminów - komunikat CKE
Organizacja i przebieg egzaminu - komunikat CKE
Komunikat MEiN - Wykaz olimpiad z przedmiotów egzaminacyjnych
Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?
Walentynki w klasach IV-VIII
W tym roku nauka zdalna wymusiła inną formę walentynek niż w poprzednich latach.
Pocztę walentynkową zorganizowaliśmy przez komunikator Teams. Uczniowie świetnie się bawili, zdalnie wysyłając życzenia. Wirtualny listonosz miał niemało pracy – musiał rozesłać prawie 200 kartek.
Justyna Garwacka - przewodnicząca SU
Miłość - instalacje klasy VII
- 6
Choć nauka zdalna dobiegła końca, w jej trakcie klasa siódma miała trudny orzech do zgryzienia. Musiała stawić czoło sztuce współczesnej pod postacią instalacji.
A czym właściwie jest instalacja?
Instalacja wywodzi się z doświadczenia rzeźby, musi więc być przestrzenna. Zazwyczaj składa się z wielu elementów, które usytuowane są w przestrzeni, natomiast owa przestrzeń jest tu bardzo istotnym czynnikiem. Instalacja albo tworzona jest do zastanej, konkretnej przestrzeni, lub przestrzeń jest dostosowywana (czasem tworzona) do instalacji. Instalacja odnosi się zazwyczaj do problematyki współczesnego świata.
Choć siódmoklasiści nie otrzymali konkretnego tematu do realizacji, wielu poruszyło wątek miłości, który wydawać by się mógł trywialny, jednak w rzeczywistości jest trudny, złożony, wielowątkowy i jakże nam wszystkim bliski.
Anna Stawiarska
AKTUALIZACJA!!! Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i I klasy w roku szkolnym 2022/2023 wraz z wnioskami
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku informuje rodziców dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnich zamieszkałych na terenie Gminy Osiek, że od dnia 14 lutego do 23 lutego 2022 r. można składać wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy I (zamieszkałego poza obwodem Szkoły Podstawowej Nr 2) na rok szkolny 2022/2023.
Wnioski wraz z oświadczeniami będą dostępne na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie od 14.02.2022r. Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00 lub drogą elektroniczną (sp2@osiek.pl)
Jednocześnie informujemy, że do 08.02.2022r. należy złożyć deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego. Deklaracje składają wszyscy rodzice, którzy chcą, aby dziecko nadal uczęszczało do naszego przedszkola.
Zarzadzenie_Nr_9_2022_Wojta_Gminy_Osiek_w_sprawie_ustalenia_harmonogramu_czynnosci_w_postepowani.pdf
Załączniki:
1._WNIOSEK__DO_ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO_2022.doc
2._WNIOSEK_DO_KLASY_PIERWSZEJ_2022.docx
3._Oswiadczenie_wielodzietnosc.doc
4._Oswiadczenie_rodzenstwo_w_przedszkolu.doc
Oswiadczenie_korzystanie_z_pelnej_oferty.doc
Oswiadczenie_nadzor_kuratora.doc
Uwaga! Deklaracja kontynuowania wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2022/2023
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku informuje rodziców dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnich zamieszkałych na terenie Gminy Osiek, że do 08.02.2022r. należy złożyć deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego.
Deklaracje składają wszyscy rodzice, którzy chcą, aby dziecko nadal uczęszczało do naszego przedszkola.
Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do wtorku w godzinach 7.00 -15.00 lub drogą elektroniczną (sp2@osiek.pl)
Wniosek do pobrania
Eksperymenty w klasie III A
- 14
Klasa 3A wykonywała dziś eksperymenty z udziałem suchego lodu. Uczniowie tworzyli unoszący się dym, sprawdzali co się stanie, gdy do suchego lodu dodadzą płyn do naczyń i ciepłą wodę. Trzecioklasiści słuchali również, jak krzyczy lód po dotknięciu gorąca łyżką i zamykali go w konewce. W trakcie eksperymentów przydały się również balony, które napełniali dymem.
Barbara Chrząszcz
Bal walentynkowo-karnawałowy w klasie III B
- 17
14 lutego uczniowie z klasy III B bawili się wspaniale na klasowym balu walentynkowo-kanawałowym. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie poczęstunku dla dzieci.
Agata Płonka
Czyściochowa Akademia klasa IB
Klasa I b uczy się jak dbać o higienę rąk w ramach akcji "Czyściochowej Akademii"
Joanna Zygmunt
Czyściochowa Akademia kl. IIIb
Klasa III B - zajęcia na temat wirusów i bakterii. Jak dbać o zdrowie? Wykonanie pracy konkursowej.
Agata Płonka
Uwaga! Rekrutacja do klasy I dla uczniów zamieszkałych w obwodzie szkolnym w roku szkolnym 2022/2023
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku informuje, że rodzice dzieci sześcioletnich zobowiązani są do zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej w terminie do 09.02.2022 r. (dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 2 w Osieku).
Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do środy w godzinach 7.00 -15.00 lub drogą elektroniczną (sp2@osiek.pl)Wnioski do pobrania
ZGLOSZENIE_DO_KLASY_I_2022_2023.pdf
Zimowe eksperymenty
- 3
Kalendarzowa zima w pełni i dlatego uczniowie klasy I b postanowili poeksperymentować. Najpierw w klasie odbył się zimowy pokaz mody, a następnie wszyscy wyruszyli na poszukiwanie śniegu (w zasadzie jego resztek). Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt sprawdzali jak wyglądają płatki białego puchu. Nie można było ulepić bałwana ale i na to uczniowie znaleźli sposób. Zrobili sztuczny śnieg z wykorzystaniem kilku składników przyniesionych z domu i udało się. Pierwszoklasiści na zakończenie zimowych eksperymentów stworzyli bałwanki i zimowe pejzaże w programie Paint i Paint 3D. Bałwana wykonała Pola Rusin.
J. Zygmunt
Sukces w konkursie matematycznym klasy I b !
Nowe półrocze pierwszoklasiści rozpoczęli od sukcesu w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Leon. W zmaganiach konkursowych brało udział 10 uczestników z klasy I b. Warto dodać, że liczba 1934 to liczba wszystkich uczniów zmagających się z zadaniami matematycznym w kategorii uczniów klas pierwszych.
Laureatami zostali: Borys uzyskując 98 % punktów, na czwartym miejscu Pola (93%), dalej Igor i Maks na szóstym miejscu, Julek na ósmym, a dziesiąte zajęła Nina.
Dzieciaki już przygotowują się do kolejnej edycji.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Joanna Zygmunt
PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas odpoczynku, zabaw na śniegu i lodzie. Aby przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swoich domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność! Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:
- wychodząc bawić się na dwór, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na dłuższy spacer w zimowej aurze warto zaopatrzyć się w ciepły napój w termosie;
- przestrzegaj zasad poruszania się po drodze. Pamiętaj o odblaskach – zimą widoczność jest bardzo ograniczona;
- podczas zabaw na śniegu, czy zjazdów na sankach, wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, zachowaj więc szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń ewentualnie niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie oraz gałęzie drzew;
- ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
- nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
- pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. Powiadom o takiej sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która je usunie;
- nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie jest czynem zabronionym i może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
- kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- nie dołączaj nigdy sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe, portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Rodzicu,
- jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej;
- decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu maluchowi opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku;
- wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzą sobie z jazdą;
- pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.
Źródło: http://www.csp.edu.pl/csp/aktualnosci/4441,Pamietaj-o-bezpieczenstwie-podczas-ferii-zimowych.html
Szkolny Bożonarodzeniowy Konkurs Ortograficzny
W grudniu uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Szkolnym Bożonarodzeniowym Konkursie Ortograficznym.
Jego celem było propagowanie idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii oraz podniesienie poziomu znajomości ortografii i interpunkcji polskiej.
Zmagania podzielono na dwie kategorie wiekowe: uczniowie klas IV-VI oraz VII-VIII.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców nastąpi po feriach. Już czekają na zwycięzców!!!
kategoria klasy IV-VI
I miejsce Agata Kwaśniak klasa Va
II miejsce Zofia Domasik Va
III miejsce Nadia Orlicka Vb
wyróżnienie: Konstancja Szczepaniak klasa VI
kategoria klasy VII-VIII
I miejsce Wiktoria Odrobina klasa VIIIb
II miejsce Lena Domasik VIIIa
III miejsce Milena Kwaśniak VIIIb
wyróżnienie: Kamil Żmuda klasa VIIIa
Gratulujemy!
Bal karnawałowy w oddziałach przedszkolnych
Najbardziej kolorowa impreza roku za nami! Przedszkolaki pomagały dekorować salę, bawiły się w rytm dziecięcych przebojów oraz brały udział w tanecznych konkursach. Celem imprezy było zintegrowanie wychowanków oraz świetna zabawa.
Anna Walus
CyberPRZEMOC- co to takiego?- spotkanie z policjantką z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu
- 8
W ramach działań profilaktycznych 12.01.2022r przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimu została przeprowadzona w szkole prelekcja dla uczniów klas VII-VIII nt. cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.
Policjantka z Zespołu ds. Nieletnich, sierżant Marlena Stawowy, prowadząca spotkanie uświadomiła uczniów, czym jest zjawisko cyberprzemocy. Jednocześnie poinformowała ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł. Przekazała im również swoje spostrzeżenia i kierunki działań policji w celu zapobiegania przestępstwom w sieci.
Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważną kwestią społeczną. Specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić.
Spotkanie miało na celu uzmysłowić uczniom, że przezorność i ograniczone zaufanie, to cechy które powinien mieć w sobie każdy młody internauta surfujący w internecie oraz to, iż w sieci nikt nie jest anonimowy i wszystko, co tam zamieścimy, policja jest w stanie odzyskać.
Ponadto funkcjonariuszka zaprosiła uczniów do udziału w ogólnopolskim, plastyczno-filmowym konkursie „Śnieżny dekalog” organizowanym przez policję.Katarzyna Frej
Konkurs Osiek – moja Mała Ojczyzna rozstrzygnięty!
- 9
Na początku grudnia 2021r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na wykonanie gadżetu reklamującego Osiek. Do organizatorów wpłynęły różnorodne prace uczniów – kubek, koszulki, torby zakupowe, ozdoba ścienna.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: w kategoriach klas młodszych (I-III) wygrała praca Jakuba Gołębia z kl.IIIa, natomiast wśród starszych projektantów (klasy IV-VIII) nagrodę główną otrzymał Adrian Lisowski z klasy Vb. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców oraz wejściówki na Lodowisko Molo Resort - Osiek.
Gratulujemy!!!
Barbara Zbigniewicz
Archiwum Aktualności