• Plan pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024

Motto: „Działanie, pomaganie, zabawa”

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego

i Szkolnego Koła Wolontariatu „Kierunek na Pomoc”

przy Szkole Podstawowej Nr 2  im. Królowej Jadwigi w Osieku

w roku szkolnym 2023/2024

Główne cele działalności Samorządu Uczniowskiego:

• uczenie się samodzielności, aktywności, organizacji życia kulturalnego w szkole i środowisku;
          • kształtowanie gotowości podejmowania obowiązków i odpowiedzialności za ich realizację;
          • kształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie;
          • budowanie wśród uczniów poczucia własnej wartości i przydatności działania na rzecz szkoły;
          • kształtowanie umiejętności organizowania i kulturalnego spędzania wolnego czasu;
          • kształtowanie nawyku prowadzenia zdrowego i bezpiecznego stylu życia;
          • rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej,
          • zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie,
          • niesienie pomocy innym przez organizowanie akcji charytatywnych;
          • czerpanie zadowolenia i satysfakcji z bezinteresownej działalności na rzecz innych;
          • uczenie podejmowania decyzji i realizacji zamierzeń.

Harmonogram działań Samorządu

miesiąc

zadania do realizacji

uwagi

wrzesień

• Wybory SU.
          • Opracowanie planu pracy SU na rok szkolny 2023/2024.
          • Wykonanie gazetki SU.
          • Zebranie Samorządu (ostatni piątek miesiąca, przypomnienie działań na październik).

październik

• Przygotowanie zakładek ze słodkim upominkiem i życzeniami dla wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
          • Złożenie życzeń i wręczenie upominków pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
          • Aktualizacja gazetki SU.
          • 10.10. imieniny miesiąca Dzień Integracji Uczniów – przerwy w rytmie belgijki, zakładanie koszulek z logo szkoły.
          • Zebranie SU (ostatni piątek miesiąca).

listopad

• Dzień Postaci z Bajek – przebranie się za postaci z bajek, nagrodzenie najbardziej pomysłowych strojów.
          • Akcja „Odblaskowy uczeń”, „Odblaskowa klasa”.
          • Wykonanie gazetki przypominającej o wywieszeniu flagi z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.
          • Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa IV).
          • Andrzejki: Przygotowanie dyskoteki andrzejkowej z wróżbami przeprowadzonymi przez przedstawicieli poszczególnych klas.
          • Wykonanie kartek świątecznych dla emerytowanych pracowników szkoły.

grudzień

• Dekorowanie pierników dla emerytowanych pracowników szkoły.
          • Dzień św. Mikołaja – ubieramy się na czerwono i w mikołajkowe czapki.
          • Zebranie SU.
          • 12.12. - imieniny miesiąca Dzień Integracji Uczniów – przerwy w rytmie makareny, zakładanie koszulek z logo szkoły.
          • 12.12. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa I).
          • Życzenia świąteczne dla pracowników szkoły.

styczeń

• Zebranie SU.
          • 9.01. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa VIII).
          • 23.01. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa VII a).
          • Aktualizacja gazetki SU.
          • Karnawałowy bal przebierańców.

luty

• Aktualizacja gazetki SU.
          • 2.02. - imieniny miesiąca Dzień Integracji Uczniów – przerwy w rytmie chocolate, zakładanie koszulek z logo szkoły.
          • 6.02. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa III b).
          • Uczniowie walentynki piszą - organizacja poczty walentynkowej.
          • III Noc w Szkole.
          • Bezpieczne ferie- aktualizacja gazetki SU.

marzec

• Aktualizacja gazetki SU.
          • 5.03. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem       dla Damiana” (klasa V a).
          • 19.03. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa VII b).
          • 21.03. Dzień Dwóch Różnych Skarpetek - Światowy Dzień Zespołu Downa.
          • Pierwszy Dzień Wiosny na wesoło – Dzień bez plecaka.
          • Życzenia świąteczne dla pracowników szkoły.
          • Wykonanie kartek świątecznych dla chorych mieszkańców Osieka Górnego.

kwiecień

• Aktualizacja gazetki SU.
          • 9.04. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa V b).
          • 23.04. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa II).

• Aktualizacja gazetki SU.
          • 6.05. - imieniny miesiąca Dzień Integracji Uczniów – przerwy w rytmie poloneza, zakładanie koszulek z logo szkoły.
          • 7.05. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa III a).
          • 21.05. Dzień Życzliwości – akcja charytatywna „Razem dla Damiana” (klasa VI).
          • Organizacja IV Charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej „Razem dla Damiana”.

czerwiec

• Aktualizacja gazetki SU.
          • 6.06. - imieniny miesiąca Dzień Integracji Uczniów – przerwy w rytmie belgijki, zakładanie koszulek z logo szkoły.
          • Jak bezpiecznie i aktywnie spędzić wakacje? – konkurs na plakat.
          • Podsumowanie akcji charytatywnej „Razem dla Damiana”.
          • Podsumowanie pracy SU w roku szkolnym 2022/23.

wrzesień

• Organizacja wyboru Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025.